Системи опалення будинку, обігрів будинку

Кондиціонер або тепловий насос: вибираємо найкращий спосіб обігріти будинок

У цій статті ми поговоримо про 2 популярні системи опалення: кондиціонер та теплонасос. Визначивши спільні риси та відмінності між цим приладдям, буде значно легше зрозуміти, що вибрати у вашому конкретному випадку — кондиціонер або тепловий насос.

zZI-gvCENe24rEDUUdRZc_Aq73Sh-a87X_cQIBW0GBHsGcgjn8siEFMeDZM3VaFRv5MKGAAJ9rSNWvmmzKk8kOqhGmAWRsREplkO34CfU_dSMWtC-Im2mB6xpft0VePXxLUe_CoKUtPHTE-af-WgqQ

Джерело: https://alterair.ua/otoplenie/dlya-doma 

Види теплових насосів

Теплові насоси можна класифікувати за типом природного джерела, з якого вони отримують теплову енергію.

1. Теплові насоси «вода-вода»

Використовують воду як джерело тепла та передають цю енергію воді в домі. Таким чином система забезпечує родину й опаленням, й гарячим водопостачанням. Ці теплонасоси можуть бути “підключені” до глибоких свердловин, а також штучних або природних водойм. Системи на базі свердловини забезпечують стабільнішу енергоефективність обладнання протягом усього року.

2. Геотермальні насоси «ґрунт-вода»

Видобувають тепло з глибини землі й, як і системи вище, передають тепло воді у домі, забезпечуючи опалення та ГВП. У землі зовнішній контур можна встановити вертикально (у свердловину) або горизонтально (під земельною ділянкою навколо будинку). Геотермальні насоси забезпечують завжди стабільну температуру теплоносія, роблячи їх найбільш енергоефективним рішенням, особливо для регіонів на півночі.

3. Повітряні теплові насоси

Використовують повітря у якості джерела тепла, отже підійдуть для опалення не тільки приватного будинку, а й квартири. Це найдешевші серед усіх насосів та найпростіші в плані монтажу. Однак, оскільки температура вуличного повітря дуже динамічна, енергоефективність приладдя буде коливатися навіть протягом дня. Для північних регіонів треба розглядати виключно низькотемпературні агрегати, які не втрачають ефективності навіть при -30℃.

 • У системах «повітря-вода» теплова енергія передається воді (для опалення та ГВП)
 • У системах «повітря-повітря» зібране на вулиці тепло нагріває повітря у кімнатах. Якщо кондиціонер має функцію підігріву повітря — він є представником повітряних теплонасосів.

Тож чим відрізняється кондиціонер від теплового насоса?

Теплові насоси являють собою широке поняття. Ці системи, в залежності від моделі, можуть використовувати тепло води, землі чи повітря (або можуть можливість перемикатись меж джерелами тепла). Крім того, теплові насоси типу «джерело-вода» забезпечать сім’ю не тільки опаленням, а й гарячою водою у кранах.

Кондиціонер — це система, що працює лише з повітрям. Раніше її використовували лише для кондиціонування (охолодження) повітря, але прогрес не стоїть на місці. Сьогодні більшість моделей кондиціонерів має функцію підігріву повітря, тобто, являють собою теплові насоси типу «повітря-повітря». Питання лише в діапазоні робочих температур:

 • Моделі, розповсюджені у південних країнах, залишаються ефективними лише при плюсовій температурі на вулиці;
 • Є прилади для опалення у теплі зими з морозом не нижче -5 — -7℃. В Україні такі моделі підійдуть тим, кому потрібен обігрів лише у міжсезоння;
 • Низькотемпературні інверторні спліт-системи із легкістю витягують тепло з повітря навіть при -15 — -30℃.

Що таке інверторний кондиціонер (з тепловим насосом)?

QToDC3fTIprz4BLodGgI01C_brKFPg75lnoEXGpfggk3yyVCv5gWajL1NTWJb6nZOfD8lacBhhHQyR9bPmPc07UhDNDvZA9TREJ-y1xIZwXaKPKF8LzwpfjjdegvSFG_Vtu7YUSM-3BNBp9Lh8m0Xw

Інверторні кондиціонери (системи з інверторним компресором) — це якісні низькотемпературні теплові насоси з дуже широким діапазоном робочих температур.

 • Сучасні моделі легко охолоджують приміщення при зовнішній температурі вище за 50℃. Крім того, можуть охолоджувати кімнати й взимку — це незамінна функція для обладнання складських приміщень чи погребів;
 • Одночасно з тим, прилад легко обігріває кімнати у морози -30℃, при цьому залишаючись максимально економічним.

Але інверторний тепловий насос або кондиціонер — це не тільки гарний температурний діапазон. Інверторні спліт системи мають цілу купу інших переваг:

 • Дуже тиха робота;
 • Подовжений строк служби;
 • Мінімальна витрата електроенергії;
 • Плавний пуск без перепадів напруги;
 • Плавна зміна швидкості обертів (потужність можна підлаштувати точно під реальні умови в кімнаті);
 • Може працювати без вимкнення місяцями.

У найенергоефективніших моделях кондиціонерів (клас А+++ на охолодження та обігрів) встановлено не тільки інверторний компресор, а й інверторні мотори. 

Як вибрати опалення для своєї оселі?

Щоб уникнути проблем з аналізом будинку, розрахунками та плануванням, краще замовити проєкт опалення у професіоналів. В Україні цим займається інженерна фірма Alter Air, але для самостійного вибору ви можете підійти до процесу поетапно:

 1. Оцініть площу та теплові потреби будинку, щоб зрозуміти яка необхідна потужність обладнання;
 2. Врахуйте кліматичні особливості вашого регіону влітку та взимку;
 3. Визначте свій бюджет: враховуйте не лише витрати на покупку та встановлення обладнання, але і майбутні витрати на енергію та обслуговування.
 4. Підберіть ти варіанти опалювальних систем, що можуть підійти у вашому випадку;
 5. Зважте їхні переваги та недоліки, ціну, енергоефективність, доступність та екологічність. Крім того, знайдіть реальні відгуки власників або огляди в Інтернеті. Реальний досвід людей може допомогти вам скласти об’єктивну думку щодо роботи того чи іншого обладнання.
 6. Порівняйте всі зібрані дані та виберіть систему опалення, яка краще підійде для ваших потреб.