МАГАТЕ поки що не бачить небезпеки для ЗАЕС через руйнування Каховської ГЕС

Руйнування Каховської ГЕС у Херсонській області поки не загрожує безпосередньо Запорізькій АЕС, заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

«Відсутність води у найважливіших системах охолодження протягом тривалого часу призвела б до проблем з паливом та непрацездатності аварійних дизельних генераторів. Однак наша нинішня оцінка ситуації показує, що безпеці АЕС безпосередньої загрози не має», — йдеться у його заяві.

Гроссі пояснив, що пошкодження Каховської ГЕС призведуть до суттєвого падіння рівня води в резервуарах, що використовується для охолодження систем ЗАЕС. Поки що, за даними фахівців МАГАТЕ, зниження рівня води становить 5 сантиметрів за годину. Проте надходження води з основного джерела ще може тривати кілька днів, зазначив Гроссі.

Читайте також:

Знищення Каховської ГЕС: що відомо та якими можуть бути наслідки

В даний час персонал ЗАЕС намагається максимально закачати воду в охолоджувальні системи станції. Проте є альтернативні джерела водопостачання.

Головний з них — великий ставок-охолоджувач поряд з ділянкою, яка за задумом знаходиться вище за рівень резервуару. Оскільки реактори були зупинені протягом багатьох місяців, передбачається, що цього ставка буде достатньо для забезпечення водою для охолодження протягом декількох місяців. МАГАТЕ підтвердить це найближчим часом.

«Тому життєво важливо, щоб цей ставок-охолоджувач залишався недоторканим. Нічого не повинно бути зроблено, щоб потенційно підірвати його цілісність», — зазначив Гроссі.

Глава МАГАТЕ наголосив, що його поїздка на ЗАЕС була запланована на наступний тиждень, «і тепер вона є вкрай важливою», тому він поїде.

Вночі дамба Каховської ГЕС була зруйнована, через що почалося неконтрольоване скидання води нижче за течією Дніпра. Українська сторона звинуватила у підриві греблі Росію. Окупанти у свою чергу заявили, що по ГЕС нібито було завдано удару українськими військами.

Почалося затоплення прибережних населених пунктів Херсонської області на правому і особливо лівому березі Дніпра, який захопила РФ. Українська сторона зранку проводить евакуацію мешканців правобережжя.

Після широкомасштабного вторгнення російських військ наприкінці лютого 2022 року Каховська ГЕС перебуває під контролем окупаційних сил. При цьому після звільнення Херсона ЗСУ станція опинилася фактично на лінії фронту.

Читайте також:

«Новини Донбасу» у Telegram — лише найважливіше. Підписуйтесь!