Нам відомі випадки смерті українських військовополонених після тортур — місія ООН презентувала доповідь

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє про тортури та жорстоке поводження з російськими та українськими військовополоненими. За підсумками інтерв’ю з військовими з РФ та України, правозахисники зібрали кейси, які говорять про порушення міжнародного права з боку обох країн. Про це на прес-конференції у Києві, представляючи доповідь організації, заявила голова місії Матільда Богнер.

Моніторингової місії відомо про 25 страт російських і 15 страт українських військовополонених, які відбулися під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Богнер зазначила, що це відбувалося найчастіше одразу після взяття в полон на полі бою.

«Нам відомо про п’ять відкритих провадження щодо порушень, які стосуються 22 жертв, але ми не маємо даних про судові провадження. Майже половина з 229 російських військовополонених, з якими ми провели інтерв’ю, розповідали про тортури чи жорстоке поводження з боку військовослужбовців ЗСУ чи СБУ та щонайменше співробітників пенітенціарних установ», — розповіла глава місії.

Вона зазначила, що як російських, так і українських військовополонених на перших етапах затримання та взяття в полон били, стріляли їм у ноги, поранили кінцівки, катували струмом, загрожували сексуальним насильством чи смертю.

Також вона заявила, що військовополонені не мають бути в ізоляції. Однак, на відміну від України, РФ не створила  жодного табору для утримання військовополонених. Українські військові, взяті в полон, регулярно утримуються в ізоляції.

«З 203 українських військовополонених 67 потрапили до рук російських військових сил після того, як командири домовилися про здачу в полон. У цих випадках ми побачили найкращий захист на початку перебування в полоні. Однак більшість українських військових, які потрапили в полон під час бою, перед інтернуванням зазнавали тортур або жорстокого поводження», — наголосила Богнер.

Вона розповіла про випадки загибелі українських військовополонених внаслідок тортур чи неналежної медичної допомоги.

«Умови утримання українських військовополонених були шокуючими. Їм давали стільки їжі, скільки потрібно, щоби вижити. Меддопомоги не було або вона була недостатньою. П’ятеро померли через брак допомоги. Понад 84% полонених зазнавали тортур. Їх регулярно били та катували струмом», — розповіла Матільда Богнер.