РФ погодилася відновити інспекції судів «зернової ініціативи», які йдуть до Одеси та в «Чорноморськ»

РФ погодилася відновити вхідні інспекції судів «зернової ініціативи» лише у два порти із трьох. Про це повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».

«Станом на ранок, 20 травня, стало відомо, що Росія погодилася відновити інспекцію вхідного флоту на порти „Одеса“ та „Чорноморськ“, але відмовилася інспектувати судна, що прямують на порт „Південний“», — сказав він.

Васьков уточнив, що 62 судна стоять у черзі, очікуючи на інспектування, і деякі з них уже кілька місяців.

Він підтвердив, що після того, як 17 травня судно DSM Capella під прапором Барбадосу з 30 тис. тонн кукурудзи вирушило з порту «Чорноморськ» до Туреччини жодного іншого судна учасника ініціативи в українських портах поки що немає.

За його словами, дії Росії в СКЦ призводять до значного подорожчання логістики та підвищення цін на її складові: страхування, фрахт та інше.

Він нагадав, що за нормального функціонування «зернової ініціативи» Україна готова експортувати з трьох портів 6 млн тонн аграрної продукції на місяць, проте з листопада Росія знаходить нові приводи, щоб обмежити експорт та призупинити зернову ініціативу, в результаті з початку травня до 17 травня було експортовано менше 1 млн тонн, а у квітні — 2,7 млн тонн.

У квітні представники РФ у СКЦ викреслювали судна, представлені за планами українських портових операторів, та пропонували свій перелік суден.

«Ми, безперечно, на це не погодилися. Після цього також була зупинка на кілька днів. У результаті ООН та Туреччина запропонували перейти до принципу „живої черги“ — подавати на інспекцію судна, які раніше фізично прийшли. І ми з цим погодилися, хоч це не відповідає планам наших портових операторів. Але ми погодилися, бо це краще, ніж ініціатива взагалі не працюватиме, і це також прозоро», — описав розвиток подій представник України.

Він додав, що таким чином робота тривала близько тижня, але потім РФ в односторонньому порядку зупинила інспекцію суден, що прямували до порту «Південний», а пізніше і до інших портів.

Очікується, першими інспекцію на вхід мають пройти «найстаріші» суди, які найдовше чекали в черзі. У разі її проходження, сьогодні такі судна вже післязавтра можуть бути в Україні в порту.

Васьков підкреслив, що поки що ініціатива не запрацювала — немає інспекції на вхід.