Славкурорт: Що сталося з головною здравницею Донбасу

Найстаріший в Україні грязелікувальний Слов’янський курорт, розташований на півночі Донецької області, на трьох солоних озерах. Кліматичні умови, мінеральні води, мулові грязі солоних озер – все це майже дві сотні років лікувала і реабілітував людей з різними недугами. Але сьогодні Славкурорт, скоріше, схожий на привид колись одного з кращих лікувально-діагностичних центрів. Він оповитий скандалами та судовими розглядами.

Одним з головних інгредієнтів оздоровлення в цих місцях була лікувальна грязь, яку добували з озера Ріпне. Технічна споруда, яка дозволяла збирати з дна найтонший шар сульфідних мулових грязей, зараз знаходиться в жалюгідному стані.

За радянських часів курорт досяг піку популярності і статусу «всесоюзної здравниці». Крім маси іноземних туристів безкоштовне лікування там проходили металурги і шахтарі Донбасу.

«Грязелікарня, була унікальним лікувальним закладом. Тут були кабінети лікарів, дослідні лабораторії. Людей консультували професори зі світовим ім’ям. Сьогодні стільки наших воїнів мають такі важкі поранення, потребують реабілітації. Чому не зберегти і не зробити для них якесь одне відділення? », – каже історик Людмила Поух.

Сьогодні Слов’янський курорт виглядає зовсім інакше, ніж в спогадах істориків або проходили тут лікування людей. Недоглянута рослинність, облущенние фонтани і скульптури, все ніби перетворюється в мальовничі руїни.

Але найсумніше, що з трьох колись популярних санаторіїв – «Ювілейний», «Донбас» і «Слов’янський» – працює тільки останній, він спеціалізується на спінальних хворих. Решта два, особливо «Ювілейний», який спеціалізувався на серцево-судинних захворюваннях, скоріше, нагадує будівлю в Прип’яті.

Через закриття санаторіїв в різний час тут страйкували колишні співробітники, яким не виплачували зарплату за час простою. Люди з інвалідністю, які втратили єдині в Україні відповідні їм оздоровниці, теж страйкували. І навіть жителі мікрорайону «Славкурорт», чиї будинки, як субабонентів, відключали від електроенергії через борги санаторіїв.

«Це було і взимку, вони не могли опалюватися, і влітку, коли холодильники затихли. Це один з сильних чинників, який обурив людей, вони приходили до мера, але знову ж таки, мер відповів, що нічого не може зробити », – згадує журналіст Павло Коротенко.

Власником Слов’янського курорту і ландшафтного парку, на якому він знаходиться, сьогодні є приватне акціонерне товариство «Укрпрофоздоровниця», засноване федерацією профспілок України і Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. У федерації кажуть, складні часи для курорту настали з моменту збройного конфлікту на сході України, тоді санаторій став збитковим.

«Навіть за своїми показниками в 2013 році він був прибутковим – близько 1,5 мільйона гривень. Уже в 2014 році збиток становив 8 мільйонів гривень. У 2011 році там відпочили 13 тисяч пацієнтів, так само, як і в 2012-2013 роках. Уже в 2014 році пацієнтів стало менше 3 тисячі. Сьогодні ми можемо прийняти 320 пацієнтів. Сьогодні фонд соціального страхування дає нам вартість путівки в 630 гривень, це фактично собівартість. Ми працюємо в мінус. На курорті зараз 49 осіб », – розповів керівник департаменту корпоративних прав та майна ФПУ Дмитро Довганенко.

Крім мародерства сепаратистських угруповань в 2014 році, Слов’янський курорт потрапляв під обстріли. А після звільнення міста від бойовиків «ДНР», в санаторіях «Ювілейний» і «Донбас» близько 5 років базувалися українські військові. Після їх дислокації санаторій через необхідність реконструкції, але відсутність грошей на це, так і не запрацював. Немає і проектно-кошторисної документації, яка говорила б про перспективи відновлення.

«Це мало вплив на фінансове становище підприємства, враховуючи, що якусь частину складали комерційні путівки, люди просто відмовлялися туди їхати», – додав Дмитро Довганенко.

Але глава Слов’янської військово-цивільної адміністрації Вадим Лях проблему бачить не тільки в бойових діях, а й у управлінні власника – «Укрпрофоздоровниці». Лях каже, що санаторій «Слов’янський» отримує від 20 до 40 мільйонів гривень доходу.

«Невже немає 2 мільйонів гривень, щоб виділити їх і навести там порядок і щось виділити на інфраструктуру?», – каже Лях.

Також місто судиться з «Укрпрофздравницею», намагаючись достроково розірвати договір оренди землі з-за боргів акціонерного товариства і неналежного догляду за територією. На баланс міста хочуть прийняти хоча б пляжі і паркові зони, щоб міська влада могла їх розвивати.

«Ви знаєте, чому ми на це не йдемо? Якщо ви туди приїдете, то ви побачите там пацієнтів, які переміщуються на інвалідних візках. Для них це їхнє життя, вони добираються до аптеки, до магазину. Ми не хочемо залишитися без цієї паркової зони », – пояснює Довганенко.

Крім цього є інформація, що курорт, який і так на межі краху, добивають ще і мародерством, вирізаючи комунікації.

«Періодично і донині активісти відловлюють людей. Незрозуміло, чиї це представники. Вони кажуть, що від Укрпрофоздоровниці і мають на це право », – згадує Павло Коротенко.

У фонді профспілок України кажуть, що «Укрпрофоздоровниця» вже готова передати Слов’янський курорт в державну власність.

«Ми рухаємося в цьому напрямку. Протягом останніх 3-4 місяців ми провели вже низку нарад », – розповів керівник департаменту корпоративних прав та майна ФПУ Дмитро Довганенко.

На сьогоднішній день ніякої конкретики щодо передачі в держвласність або реконструкції здравниці немає. Зрозуміло тільки одне: цей процес потрібно прискорювати, поки унікальний для України курорт не знищений повністю і не важливо ким саме: часом, власниками або мародерами. Щоб повернути колишню славу лікувально-діагностичного комплексу, очевидно, будуть потрібні величезні суми грошей, які доведеться шукати в держбюджеті або у інвесторів. Незрозуміло і те, хто буде погашати борги підприємства в разі передачі в держвласність, можливо їх реструктуризують.

Тим часом Славкурорт незважаючи на свій інфраструктурний крах продовжує приваблювати туристів. Щоліта безкоштовний міський пляж, реконструйований за рахунок державного бюджету, заповнений людьми. А природні ресурси в майбутньому можуть знову вилікувати десятки тисяч людей.