Україну залишило останнє судно у рамках «зернової ініціативи»

Судно DSM Capella під прапором Барбадосу з 30 тисячами тонн кукурудзи вирушило в середу з порту «Чорноморськ» до Туреччини і, за даними Спільного координаційного центру, стало останнім судном, яке раніше пройшло його інспекцію на вхід до України. Про це йдеться на сайті СКЦ.

Згідно з інформацією на сайті центру, останню інспекцію на вхід було здійснено 6 травня цього року: її пройшло судно Deniz M під прапором Панами, яке 14 травня пішло з 30 тисяч тонн пшениці до Судану. У той же час інспекцію на вихід ще не пройшли 8 суден, що вийшли з українських портів 10-17 травня.

Усього інспекцію на вхід за час дії «зернової ініціативи» з початку серпня 2022 року пройшли 917 суден, тоді як на вихід — 945 (різниця пояснюється тим, що частина суден стояла з агропродукцією в портах початку війни).

«Чорноморську зернову ініціативу» уклали у Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та Росії. Її суть у створенні коридору для вивезення зерна з трьох українських портів: «Чорноморська», «Одеси» та «Південного» в умовах війни Росії проти України. Ініціативу було укладено на 120 днів і її продовжували двічі, востаннє 18 березня.

Однак якщо Україна заявляє, що її продовжили на 120 днів, то Росія стверджує, що всього на 60 — до 18 травня, і наполягає на розблокуванні роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса та знятті всіх санкцій при торгівлі російською агропродукцією та добривами.