Верещук розповіла, скільки дітей, незаконно вивезених до Росії, повернули до України

З початку повномасштабної війни в Україну вдалося повернути щонайменше 380 дітей, незаконно вивезених до Російської Федерації. Про це в інтерв’ю «Радіо Свобода» розповіла Ірина Верещук, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Також вона прокоментувала інформацію, яку минулого тижня озвучила російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова. Вона заявила, що з початку повномасштабного вторгнення до РФ було вивезено 700 тисяч українських дітей.

«Я не впевнена в 700 тисячах, але точно більше, ніж тієї інформації, якою ми диспонуємо, майже 20 тисяч ми знаємо, що вивезли», — сказала Ірина Верещук.

Втім, за її словами, повних даних про вивезених дітей немає, тому що «є тимчасово окуповані території. Там дуже важко зібрати інформацію, міжнародні організації туди також не допущені».

Чиновниця розповідає, зараз апелюють до міжнародної спільноти, щоб вжити невідкладних заходів щодо повернення, зокрема дітей сиріт, за яких відповідальність несе держава. Бо якщо дитина має батьків, вони можуть забрати дитину самостійно.

«Ми вимагаємо від Росії передати по-перше списки таких дітей. Якщо вони називають це рятуванням і називають це евакуацією, то вимагаємо повернути з такої евакуації дітей. Ми всім надамо опікунів, ми маємо повний формальний супровід. Опікуни поїдуть на територію Російської Федерації або на територію третьої країни. Ми сказали, що будь-який механізм прийнятний, але неприйнятний для наших дітей усиновлювати, неприйнятний для наших дітей віддавати в незаконну опіку, тому що потім і ті усиновителі з числа громадян Російської Федерації також нестимуть юридичну відповідальність», — підсумувала вона.

За офіційними даними української влади на 31 липня 2023 року, з 24 лютого 2022 року з України до Росії депортували 19 546 дітей. Це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно — коли батько, опікун чи свідок депортації дитини повідомив про неї Національне інформаційне бюро України.