Якщо переселенець виїхав за кордон: Чи доведеться повертати допомогу, пояснили юристи

Українцям, які за кордоном отримали притулок, необхідно знятися з обліку як внутрішньо переміщені особи. Про це повідомили у БФ «Право на захист».

Юристи пояснили, що дія довідки про взяття на облік ВПО скасовується, якщо людина:

  • подала заяву про відмову від довідки, повернулася до залишеного місця постійного проживання;
  • виїхала з місця тимчасового проживання більше, ніж на 60 днів;
  • виїхала на постійне місце проживання за кордон.

«ВПО — це людина, яка переміщується всередині країни. Коли такі люди перетинають кордон, вони вже не є ВПО. За кордоном вони отримують тимчасовий захист або статус біженця. Там вони отримують притулок, матеріальну допомогу від тієї країни, куди виїхали. Тобто, при виїзді за межі України більш ніж на 60 днів, особа перестає бути ВПО та має бути виключена з бази даних ВПО з одночасним скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи», — пояснили юристи.

У «Право на захист» додали, що виплата допомоги такій особі не здійснюється. Крім того, через зміну статусу може виникнути така ситуація, коли людині треба буде повертати всю допомогу, отриману від України під час перебування за кордоном.

«Суми допомоги за весь період перебування за кордоном вважатимуться надміру сплаченими коштами, і територіальний орган соціального захисту населення вимагатиме повернути їх як безпідставно отримані», — зазначили правозахисники.

У зв’язку з цим переселенець має повідомити орган, який видав довідку ВПО, про зміну місця проживання. А також відмовитися від виплат, якщо виїжджає за кордон на ПМП.

Змінити місце реєстрації та скасувати довідку ВПО переселенці можуть на порталі «Дія». Зробити це можуть і українці, які перебувають за кордоном.

Читайте також:

«Новини Донбасу» у Telegram — лише найважливіше. Підписуйтесь!